Wiadomości

  • 13 grudnia 2023
  • wyświetleń: 3524

Przedpremierowy pokaz filmu "Córy węgla" - o kobietach pracujących w kopalni

8 grudnia w gminie Pawłowice miało miejsce wyjątkowe wydarzenie - przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego "Córy węgla" w reżyserii Anety Nowickiej. Nie bez powodu pokaz odbył się w pawłowickim Centrum Kultury. Głównymi bohaterkami filmu były mieszkanki Pawłowic pracujące w Kopalni Węgla Kamiennego "Pniówek", a projekcja filmu wpisała się w trwające właśnie obchody roku jubileuszowego 50-lecia powstania Gminy Pawłowice i świętowanie niedawnej Barbórki.

Przedpremierowy pokaz filmu „Córy węgla” - 8.12.2023 · fot. UG Pawłowice


Z uwagi na fakt, że dokument jest wysyłany do udziału w krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych, projekcja nie mogła być skierowana do otwartego grona odbiorców, jednak na zamkniętym pokazie nie zabrakło głównych bohaterek - pani Danuty Małek i jej pięciu córek: Oliwii, wokół której toczy się filmowa opowieść oraz Alicji, Izabeli, Anity i Moniki. W Centrum Kultury pojawiły się ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi. Na widowni znalazły się również inne osoby, które były bohaterkami i bohaterami poszczególnych scen oraz pracownicy kopalni wspierający realizację filmu na czele z Aleksandrem Szymurą, dyrektorem Pracy KWK "Pniówek" i dbającymi o bezpieczeństwo ekipy filmowej pracownikami działu BHP.

Gościem specjalnym pokazu była pochodząca z Jastrzębia-Zdroju reżyserka Aneta Nowicka, która na swój pełnometrażowy debiut poświęciła aż osiem lat! Po projekcji odbyła się rozmowa z reżyserką, bohaterkami panią Danutą i Oliwią oraz producentem Jackiem Kucharskim. Była okazja do zadawania pytań. W toku spotkania okazało się, że obecnie zawodowo z kopalnią są związane już trzy córki pani Danuty. Reżyserka zaprosiła na scenę wszystkich filmowych bohaterów i bohaterki oraz osoby zaangażowane w realizację filmu. Była okazja do podziękowań i wspólnej fotografii.

Wójt Franciszek Dziendziel i przewodnicząca Rady Gminy Bogusława Pietrek gratulowali twórcom i bohaterkom, podkreślając, że film uzmysławia odbiorcy jak ciężka i trudna jest praca kobiet w zakładzie przeróbczym.

Jacek Kucharski z firmy Trafik Sp. z o.o., która zajmowała się produkcją filmu, zaznaczył, że koproducentem dokumentu jest Telewizja Polska S.A. i po przejściu ścieżki festiwalowej film z pewnością pojawi się w telewizji publicznej, jednak nie szybciej niż w drugiej połowie przyszłego roku. Będą też podejmowane próby umieszczenia go na platformach streamingowych. Film był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerem projektu była również Gmina Pawłowice.

O filmie



Dokument opowiada historię dwudziestoparoletniej Oliwii, która prowadzona przez matkę, zatrudnia się w sortowni. Stojąc przy taśmach wybiera ręcznie metal, drewno, odpady przemysłowe wydobywane wraz z węglem. Rodzina i środowisko Oliwii żyją w tradycji kultu górnictwa, a kopalnia wciąż reprezentuje mit życiowej stabilizacji i wizji dobrej emerytury. Film pokazuje kobiety pracujące fizycznie w zakładach przeróbczych węgla. Ich praca nie jest kojarzona z etosem, jaki odzwierciedla zawód górnika na Śląsku. Zarabiają mniej i pracują kilkanaście lat dłużej niż górnicy pracujący pod ziemią. Film portretuje życiowe wybory młodej bohaterki, dając jednocześnie głos kobietom, których rola dotychczas była pomijana, pomimo, że jest nieodłączną częścią procesu wydobywczego.

Nie mniej ważną bohaterką filmu jest kopalnia pięknie sfotografowana przez operatora Tomasza Woźniczkę. Historii towarzyszą kompozycje Vivaldiego w interpretacji Maxa Richtera tworząc wizualnie wyrafinowany portret kopalni na przestrzeni czterech pór roku.

Twórcy filmu



Aneta Nowicka, reżyserka, była reporterka telewizyjna, pomysłodawczyni i autorka projektu realizowanego przez osiem lat. Pochodzi z Jastrzębia-Zdroju. Film "Córy Węgla" to jej pełnometrażowy debiut dokumentalny. Jej celem było oddanie głosu kobietom od dziesięcioleci ciężko pracującym w kopalni, których praca zwykle jest pomijana, a nawet zapomniana. Do pracy przy projekcie udało jej się zaangażować utalentowanych i pełnych pasji ludzi.

Autorem zdjęć jest Tomasz Woźniczka, pochodzący z Siemianowic Śląskich laureat nagród, m.in. na festiwalu Camerimage, nominowany do nagrody Orła, wydobył z postindustrialnego krajobrazu refleksyjność i nieoczywiste piękno jednocześnie portretując kruchość bohaterki zdominowaną przez świat maszyn.

Projekt udźwiękawiał Franciszek Kozłowski, który otrzymał nagrodę Orła za film animowany "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Spędził ponad miesiąc na generowaniu i podkładaniu elementu dźwięku, dzięki czemu kopalnia ożyła.

Koloryzacją filmu zajęła się Anna Sujka, autorka korekty barwnej do serialu m.in. "Ukryta Sieć", czy ukraińskiego "Pamfir". Jej uważna praca i estetyczna wrażliwość pomogły wydobyć każdy szczegół obrazu i nadać głębię portretowanemu światu.

Dźwiękiem zajął się Tadeusz Chudy (reżyser filmów "Sfora", operator kamery w "Chleb i Sól") i Dominika Pałka zainteresowana społecznymi tematami (nagrywała dźwięk do filmów "Błazny", "Kościuszko", "Przewodnik bardzo współczesny"). Oboje z pasją nagrywali maszyny z różnych miejsc, mikrofonów i perspektyw, dzięki czemu każdy z elementów kopalni oraz obrazu mógł w pełni zaistnieć i odegrać ważną rolę w filmie.

Montażem filmu zajął się Maciej Walentowski, który montował takie seriale jak "Otwórz oczy" czy "Cień". Maciej podjął wyzwanie montowania autorskiego filmu w stylu eseistycznym, opowieści, która portretuje bohaterki w cyklu czterech pór roku. Pod ręką Macieja kopalnia staje się kolejną bohaterką filmu.

Tomasz Opasiński - plakacista, grafik na co dzień przebywający w Los Angeles, chłopak ze Śląska, który usamodzielnił się przed osiągnięciem pełnoletności. Obiecującą karierę grafika w warszawskich agencjach reklamowych porzucił na rzecz wyjazdu do Stanów. Ma za sobą takie prace jak dyrektor kreatywny w Netflix, czy firmie Adobe. Stworzył plakaty do filmu "Córy Węgla".

Producentem filmu jest Jacek Kucharski od blisko czterdziestu lat zajmujący się produkcją filmową. Producent cenionych w Polsce i na świecie filmów. Współpracował z wieloma znakomitymi artystami jak Krzysztof Kieślowski, Lech Majewski, Maria Zmarz - Koczanowicz, Maciej Adamek. Obecnie zajmuje się produkcją dokumentów. Najnowszy film o życiu i twórczości Bohdana Smolenia można oglądać na platformie Netflix.

BM / pless.pl

źródło: UG Pawłowice

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.